na podstawie zawartego porozumienia pomiędzy Uniwersytetem Opolskim a organizacjami związkowymi

 

Szanowni Państwo,

w dniu 15 kwietnia 2024 r. zostało zawarte porozumienie z przedstawicielami związków zawodowych w sprawie zasad podziału środków na wynagrodzenia pracowników UO oraz zwiększenia odpisu na ZFŚS w 2024 r. pochodzących ze zwiększenia subwencji MNiSW w 2024 r.

Zgodnie z treścią porozumienia subwencja zostanie przeznaczona na:

  • Podwyższenie od 1 stycznia 2024 r. wynagrodzeń pracowników i finansowanie pochodnych od tych wynagrodzeń, z zachowaniem poniższych zasad:
    1. Minimalny wzrost wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych w grupie nauczycieli akademickich (NA) ustalono na poziomie 26% w relacji do wynagrodzenia z grudnia 2023 r. – dotyczy pracowników zatrudnionych na dzień 1 stycznia 2024 r. i pozostających w stosunku pracy z UO w dniu zawarcia niniejszego porozumienia oraz niebędących w okresie wypowiedzenia stosunku pracy.
    2. Minimalny wzrost wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych w grupie pracowników niebędących nauczycielami akademickimi (NNA) ustalono na poziomie 16% w relacji do wynagrodzenia z grudnia 2023 r. – dotyczy pracowników zatrudnionych na dzień 1 stycznia 2024 r. i pozostających w stosunku pracy z UO w dniu zawarcia niniejszego porozumienia oraz niebędących w okresie wypowiedzenia stosunku pracy.
  • Finansowanie skutków zmiany minimalnych wynagrodzeń zasadniczych pracowników Uniwersytetu Opolskiego określonych w przyjętych tabelach minimalnych wynagrodzeń dla NA i NNA.
  • Finansowanie wzrostu jednostkowych stawek wynagrodzeń za godziny ponadwymiarowe dla NA o 2,1 mln zł.
  • Finansowanie zwiększenia odpisu na ZFŚS w 2024 r. w wysokości: 1.780.000 zł.

Przyjęcie wyżej wskazanych założeń skutkuje rozliczeniem pełnej puli środków subwencji na wynagrodzenia, co wyklucza możliwości przekazania części środków do podziału na wynagrodzenia przez bezpośrednich przełożonych.

Kierując się chęcią podwyższenia wynagrodzeń pracownikom Uniwersytetu Opolskiego, po rozważeniu wielu projektowanych rozwiązań, przychyliłem się ostatecznie do zaakceptowania wskazanego wyżej sposobu podziału subwencji na wynagrodzenia.

 

Rektor
Uniwersytetu Opolskiego
prof. dr hab. Marek Masnyk